Fundacja Polska Sitakówka - wszystko dla siatkówki

Fundacja Polska Siatkówka – wszystko dla siatkówki

27 stycznia 2020

Sport to nie tylko aktywność fizyczna czy ciekawa rozgrywka do obejrzenia. Każda dyscyplina dba również o wymiar społeczny. Rozpowszechnianie wiedzy, informowanie o zaletach uprawianiu sportu, a także tworzenie programów i wykorzystywanie dostępnych środków na rozwój i tworzenie miejsc, gdzie ludzie nie tylko młodzi, ale i z kategorii senior mogą spędzać czas, to niewymierna korzyść płynąca ze sportu. Z wieloma dyscyplinami sportowymi  wiąże się także działalność organizacji pozarządowych, a przede wszystkim fundacji. Polska piłka siatkowa również ma taką fundację.

Kim jesteśmy?

Fundacja Polska Siatkówka to organizacja pożytku publicznego non profit, która została założona w 2006 roku przez Polski Związek Piłki Siatkowej. W 2017 roku nowym Przewodniczącym Rady Fundacji został Ryszard Czarnecki – wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. W swojej przemowie zaznaczył między innymi – „bardzo cenię aspekt charytatywny w działalności fundacji – to dobrze świadczy o Polskiej Siatkówce, która pamięta i wspiera ludzi swojego środowiska, ludzi którym gorzej się powodzi w życiu. Fundacja może być również skutecznym instrumentem wspierania dyscypliny, pozyskiwania środków na działania statutowe PZPS. Siatkówka jest okrętem flagowym, ale tak jak cały polski sport wymaga systemowego wsparcia i takich rozwiązań będziemy szukać”. Działalność Fundacji Polska Siatkówka z każdym rokiem się rozwija i powstają nowe projekty.

Fundacja – nasze cele i sukcesy

„Przywracać ludziom nadzieję  do życia i wspierać środowisko siatkarskie” to główny cel fundacji. Każde podejmowane przez organizację działanie musi nieść to przesłanie. Dlatego też nie dziwi fakt, że Fundacja skupia się w pierwszej kolejności na osobach ze środowiska siatkarskiego, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i które z powodów zdrowotnych zostały pozbawione możliwości powrotu do zawodowego sportu. Fundacja Polska Siatkówka wspierała do ostatnich chwil życia Andrzeja Niemczyka – byłego trenera, który z reprezentacją Polski kobiet zdobył 2 złote medale mistrzostw Europy (2003 i 2005). Innymi beneficjentami, również nieżyjącymi byli także Ryszard Kruk – trener reprezentacji polskich siatkarzy w 1993 roku i Jolanta Molenda była siatkarka i reprezentantka Polski, która z orłem na piersi wystąpiła w 117 spotkaniach.

Fundacja dobrze zdaje sobie sprawę z największych bolączek z jakimi mierzą się sportowcy, a mianowicie z kontuzjami i urazami. Często bolesnymi, długimi, nawracającymi i nieumożliwiającymi kontynuację karier sportowych, które były dla zawodników często jedynym źródłem utrzymania. Dlatego też działa Fundusz Opieki Zdrowotnej, z którego polscy siatkarze i siatkarki zarówno ci aktywni zawodowo jak i ci na sportowej emeryturze mogą liczyć na pomoc w refundacji kosztów leczenia i rehabilitacji.
Jednak w gestii fundacji leży także przyszłość sportu.

Wspieramy rozwój polskiej piłki siatkowej

Fundacja prowadzi projekty zachęcające dzieci i młodzież do sportu. Ich celom przyświecają idee by każde dziecko traktowało aktywność fizyczną jako naturalną część życia każdego dnia, a nie jako przykry obowiązek wykonywany 3 bądź 4 razy w tygodniu po 45 minut w murach szkoły.

Dlatego celami w tym zakresie dla Fundacji są działania, które upowszechniają kulturę fizyczną i sport. Polska Siatkówka sama organizuje, finansuje mecze i turnieje piłki siatkowej i wspiera kluby i organizacje, które działają w duchu krzewienia siatkówki. Przyczynia się także do budów, remontów i wyposażenia obiektów sportowych w niezbędny sprzęt do siatkówki, a także sama wydaje („Siatkówka wczoraj i dziś” – książka) i wspiera działalność wydawniczą skierowaną do młodzieży i kadry trenerskiej w zakresie piłki siatkowej.

Ilość programów organizowanych i wspieranych prze Fundację jest imponująca. To wszystko jest możliwe dzięki odpowiedniemu finansowaniu. Środki do wielu przedsięwzięć uzyskiwane są z Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a także od darczyńców przekazujących 1% podatku. Do najważniejszych projektów wspierających młodych zalicza się Kinder + Sport – największy na świecie program minisiatkówki, który powstał w przekonaniu, że aktywność fizyczna to trening nie tylko ciała, ale i duszy. Zmagania sportowe kształtują charakter dzieci i wpływają na prawidłowy rozwój. Główny sponsor imprezy Ferrero Polska przeznacza środki finansowe na samą organizację turnieju oraz na sprzęt sportowy dla klubów mało zamożnych. Do flagowych programów Fundacji należy także projekt Siatkówka – nauka plus wychowanie, który skupia się na dzieciach w wieku 11-13 lat zamieszkałych na terenach do 40 tysięcy mieszkańców. Organizacja takiego przedsięwzięcia była możliwa dzięki otrzymaniu dotacji z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Natomiast Wakacyjny festiwal minisiatkówki to projekt, w który od 2014 roku fundacja na dobre postanowiła się zaangażować. Przed 2014 rokiem obóz sportowy połączony z turniejem siatkarskim organizowany był przez Uczniowski Klub Sportowy Volley w Wałczu. Jego oryginalność tak przypadła do gustu klubom, że z roku na rok jest coraz więcej zgłoszeń. Wsparcie Polskiej Siatkówki polega na ubieganiu się o dodatkowe środki by ostateczny koszt uczestnictwa był akceptowalny dla wszystkich.

Polska Siatkówka dba także o to by regularnie przekazywać sprzęt sportowy dla najmłodszych i reaguje na sytuacje mające miejsce w kraju. Przykładem jest powódź z 2009 roku, kiedy to Fundacja w porozumieniu z Polkomtel S.A. wyposażyła ośrodki w sprzęt sportowy w postaci piłek, siatek i torb oraz po 2 komplety strojów dla 450 dzieci.

Siatkarska rodzina i wzajemna pomoc

Ważnym projektem wspieranym i aktualnie organizowanym przez Fundację są spotkania Rodziny Siatkarskiej. Ich inicjatorem jest Juliusz Karski, reprezentant naszej kadry z 1948 roku. To niezwykły moment kiedy przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Spotkania te są okazją do podziękowania osobom, które lwią część swego życia związały z siatkówką, a także czasem do wspomnień, bo miejsce w którym odbywają się spotkania to istne muzeum siatkówki. Członkowie rodziny siatkarskiej co roku wczesną wiosną udają się do Warszawy, do dzielnicy Ursynowa gdzie znajduje się klub Volley Bajka. To klub należący do byłego już siatkarza, a obecnie działacza – Grzegorza Szewczyka. We wnętrzach klubu znajduje się kilkaset pamiątek, są tam piłki i koszulki z autografami, puchary, medale, a także repliki wszystkich zdobytych przez reprezentację Polski kobiet i mężczyzn medali od 2003 roku. Spotkania w ramach siatkarskiej rodziny są też ważne dla Fundacji z innego powodu. Spotykając się bezpośrednio z byłymi, często już starszymi osobami mogą lepiej poznać ich potrzeby i szybciej zareagować niosąc niezbędną pomoc.

Dołącz do nas!

Fundacja Polska Siatkówka współpracuje również z innymi fundacjami, między innymi z fundacją Herosi, która wspiera dzieci w chorobach nowotworowych oraz DKMS rejestrującym dawców szpiku kostnego. W swoich szeregach skupia także wolontariuszy, którzy podczas LOTTO Eurovolley 2017 i ostatnio na klubowych mistrzostwach świata mężczyzn (grudzień 2017) zbierali fundusze, dzięki którym dla wielu siatkarskich rodzin święta stały się pogodniejsze. Dlatego jeśli kogoś nie stać na finansowe wsparcie, warto rozważyć wolontariat, bo pamiętajmy, że każda pomoc się liczy, a dobro powraca. Poza tym to szansa na poznanie wielu wartościowych ludzi, którym los innych leży na sercu i którzy w tym sercu mają siatkówkę.